Szkolenia w sektorze przemysłowym

szkolenia

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom nie tylko odpowiednich warunków pracy, ale również niezbędnych szkoleń, które wpływają na ochronę zdrowia i życia. Szkolenie z zakresu BHP są jednym z tych, które musi przejść każdy pracownik. Szkolenia personelu w sektorze przemysłowym to również liczne warsztaty dla pracowników fizycznych oraz menadżerów, dbających o rozwój firmy.


Jak wybrać firmę szkoleniową?

Wybór firmy szkoleniowej nie jest łatwy, kiedy rynek obfituje w liczne oferty. Należy w dużej mierze kierować się potrzebami przedsiębiorstwa, a same szkolenia powinny stanowić impuls do rozwoju. Dobra i efektywna firma szkoleniowa potrafi wprowadzić zmiany w przedsiębiorstwie, co wpłynie na funkcjonowanie biznesu. Zatem wybierając firmę, warto spotkać się na wstępnej rozmowie i ocenić jej kompetencje. Na co zwrócić uwagę?

1. Mniej teorii, więcej ćwiczeń
Podczas wstępnej rozmowy warto się upewnić, że teoria będzie ograniczona do minimum. Nikt nie lubi meczących wykładów, za to ćwiczenia praktyczne potrafią odpowiednio zachęcić do działania. Należy jednak zadbać, by trening dotyczył specyfiki branży i firmy. Ponadto trener powinien być zaznajomiony z produktami i usługami przedsiębiorstwa, w którym przeprowadza szkolenie.

2. Trener i jego doświadczenia z branżą
Osoba, która przekazuje wiedzę musi posiadać nie tylko książkową wiedzę o branży. Istotne jest doświadczenie rynkowe i badania eksperymentalne. Dzięki znajomości ekonomii behawioralnej, psychologii społecznej można uzyskać lepsze efekty, które dają gwarancję sukcesu.

3. Prześwietl firmę szkoleniową
Warto bliżej poznać doświadczenie rynkowe szkoleniowców. Oczywiście staż istnienia firmy nie daje gwarancji skuteczności szkolenia, jednak jeśli firma działa na rynku od lat, z pewnością cieszy się dobrą opinią i zadowoleniem klientów. Oferta szkoleniowa to również istotny element. Zazwyczaj firmy posiadają szkolenia z zakresu sprzedaży, motywowania pracowników, komunikacji. Szkolenia BHP oraz szkolenia dla menadżerów to dziś podstawa każdej ceniącej się firmy na rynku.

4. Referencje, opinie, rekomendacje
Firma, która prosperuje na rynku już kilka lat z pewnością wypracowała odpowiednią renomę i może poszczycić się referencjami od zadowolonych klientów. Warto przyjrzeć się im bliżej i poznać zakres branż, w kręgu których obraca się firma szkoleniowa.

5. Narzędzia pomocne podczas szkolenia
Sucha wiedza przekazywana podczas szkolenia z czasem ulatuje. Dlatego jeśli firma szkoleniowa oferuje materiały poszkoleniowe, świadczy to o pełnym profesjonalizmie firmy.

szkolenia kadry menadżerskiej

Jak dobrać szkolenie dla swojej branży?

Aby wybrać odpowiedni pakiet szkoleń, należy kierować się potrzebami przedsiębiorstwa i pracowników. Warto w tym celu rozmawiać nie tylko z zarządem, kierownikami, menadżerami, ale również personelem na niższym szczeblu. Daje to poczucie wspólnoty i potrzebę realizacji wspólnych celów. Wybór szkolenia dotyczy zazwyczaj konkretnego zadania, które wymaga wsparcia. Często chodzi o poprawę jakości wykonywanych zadań oraz o podniesieni kompetencji personelu. Można w tym celu wykorzystać kwestionariusze, wywiady, obserwację, badania. Każda metoda jest dobra, jeśli spełnia oczekiwania. Ważne, by szkolenie przyniosło rezultaty i wpłynęło na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Szkolenia BHP

To najpopularniejsze z dostępnych szkoleń. Głównie dlatego, że szkolenia BHP są obowiązkowe w wielu zakładach pracy. Każdy pracownik musi zaznajomić się z podstawowymi zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy w firmie. Częstotliwość oraz forma szkolenia uzależniona jest od stanowiska. Każdy pracownik przed podjęciem pracy na danym stanowisku musi przejść szkolenie wstępne, a w miarę upływu czasu należy wiedzę odświeżać poprzez szkolenia okresowe. Zawsze odbywa się to w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Szkolenia dla menadżerów

Mając na względzie rozwój firmy, należy również zadbać o menadżerów, którzy pełnią ważną rolę w strategii firmy. Aby skutecznie kierować firmą, należy posiadać nie tylko wiedzę, ale i umiejętności. To również osoby odpowiedzialne za prawidłową komunikację pomiędzy personelem, zatem konieczna jest umiejętność skutecznej współpracy. Inwestując w szkolenia menadżerów, firma zyskuje wartościowego pracownika, który wpływa na przyszłość przedsiębiorstwa. Co zatem daje szkolenie menadżerów?

  1. Skuteczna komunikacja jest niezbędna, by budować zaufanie w zespole. Za zadowoleniem personelu stoją sukcesy całego przedsiębiorstwa.
  2. Menadżer musi posiadać umiejętności przywódcze. Można je dopracować poprzez zastosowanie odpowiednich technik.
  3. Szkolenie innych pracowników. Praca menadżera to również obserwacja personelu. Ma za zadanie nadać pracownikowi odpowiedniego kierunku, by osiągał lepsze wyniki.
  4. Delegowanie zadań. Menadżer musi stworzyć zespół, który pomoże mu wykonywać powierzone zadania. Zatem podejmowanie odpowiednich decyzji jest tutaj istotne.
  5. Dyscyplina. Umiejętność dyscyplinowania i nagradzania to również element pracy menadżera. Trudne sytuacje bywają stresujące, dlatego warto inwestować w skuteczne metody walki ze stresem.

Jak widać oprócz obowiązkowych szkoleń BHP, niezwykle ważne jest szkolenie menadżerów. Trening osób pełniących funkcje menadżerskie może bowiem przełożyć się na prosperowanie całej firmy i wpłynąć na sukcesy branży.

Czytaj poprzedni

Jak wprowadzić Polskę na mapę elektromobilności?

Czytaj następny

Jak przebiega relokacja fabryki?