VIA zakład w Polsce inwestuje w infrastrukturę i nową technologię do obróbki wibrościernej

VIA Technika Obróbki Powierzchniowej we wrześniu 2019 ukończyła rozbudowę hali produkcyjno-magazynowej w Komornikach koło Środy Śląskiej. Inwestycja związana była z instalacją przelotowej maszyny do obróbki wibrościernej.

Hala produkcyjno-magazynowa firmy VIA Technika Obróbki Powiechniowej Sp. z o.o.

VIA TOP jest częścią niemieckiej grupy VIA Oberflӓchentechnik GmbH z siedzibą w Lennestadt. Firma specjalizuje się w obróbce wibrościernej oraz  myciu i odtłuszczaniu części metalowych dla branży automotive. VIA działa od ponad 20 lat i zatrudnia aktualnie 250 pracowników w 4 zakładach produkcyjnych  w Niemczech i Polsce.  Udziałowcami spółki są m.in.: Kirchhoff, Gedia, Fischer & Kaufmann (Fiuka), HMT i Schurholz.

Zakład VIA TOP w Polsce dynamicznie się rozwija czego dowodem są inwestycje w ostatnich latach. Ukończona we wrześniu rozbudowa podwoiła powierzchnię produkcyjno – magazynową, która obecnie wynosi 4000m2. Firma zainwestowała także w przelotową maszynę do obróbki wibrościernej marki Walther Trowal. Na rynku usług obróbki powierzchniowej VIA jest jedyną firmą w Polsce, która posiada tego typu technologię.

Przelotowa maszyna do obróbki wibrościernej

Niedawno zakończona inwestycja podzielona była na dwa etapy. Pierwszy zakładał powiększenie hali produkcyjnej oraz zakup i instalację maszyny marki Walther Trowal. Drugi rozbudowę części magazynowej oraz  strefy rozładunkowej, która umożliwia załadunek 3 aut jednocześnie.

Dzięki inwestycji w maszynę przelotową do obróbki wibrościernej VIA jest w stanie przygotować dla swoich klientów także części o większych i złożonych gabarytach. Trowalizacja w nowej maszynie odbywa się na tych samych zasadach co w przypadku wibratorów kołowych tj. części są gładkie, pozbawione ostrych krawędzi i zadziorów oraz czyste. Różnica leży w dłuższym wyprowadzenie linii obróbczej w przeciwieństwie do standardowego bębna. Także proces suszenia części przebiega inaczej. Odbywa się ono w tunelu suszącym przy pomocy gorącego powietrza (w bębnach rotowibracyjnych części suszone są przy użyciu granulatu kukurydzianego).

Przelotowa maszyna do obróbki wibrościernej Walther Trowal

Park maszynowy VIA TOP

VIA TOP oprócz usług outsourcingu procesów obróbki wibrościernej jest w stanie także odtłuszczać części dla swoich klientów. Wysokiej klasy technologia maszyn Hoeckh gwarantuje odtłuszczenie części na poziomie >42mNm. Przy takim poziomie napięcia powierzchniowego spawanie laserowe czy klejenie części metalowych przebiega bezproblemowa i co najważniejsze bezodpadowo.

Kompletne wyposażenie parku maszynowego VIA TOP w Polsce to na chwilę obecną: 2 odtłuszczarki węglowodorowe działające w warunkach próżniowych, 8 bębnów oraz 1 maszyna przelotowa do obróbki wibrościernej. Wysokiej jakości producenci technologii stosowanych w zakładzie w Komornikach m.in. Rӧsler, Hoeckh czy Walther Trowal gwarantują wykonanie usługi na najwyższym poziomie.

Dzięki ostatnim inwestycjom firma mogła znacząco poprawić swoją wydajność produkcyjną. Na chwilę obecną wydział obróbki jest w stanie przygotować 5 ton/h. Wydział odtłuszczania 10 ton/h.  Są to ilości gwarantujące naszym klientom otrzymanie części na czas. Dają one także olbrzymią elastyczność przy sporządzaniu czy nagłych zmianach w planie.

Ukończona rozbudowa związana była także z planami instalacji linii mycia precyzyjnego w połowie 2020r. Dzięki inwestycji w myjkę z medium Dowclene (modyfikowany alkohol) VIA będzie w stanie myć części na klasę czystości. Jeśli zainteresował Was artykuł, zachęcamy do kontaktu: Cezary Brzozowski, c.brzozowski@v-i-a.de kom.+48 667548466.

Czytaj poprzedni

Blef w kontaktach biznesowych

Czytaj następny

Odtłuszczanie przemysłowe w outsourcingu. VIA przedstawia nowoczesne rozwiązanie.