Galwanizacja – definicja i zastosowanie

powłoka galwaniczna - chrom

Galwanizacja jest procesem, który znajduje zastosowanie w przypadku zabezpieczania elementów metalowych lub też po to, aby poprawić ich estetykę. Jest to proces elektrolitycznego osadzania metali w postaci cienkich powłok na innych materiałach, głównie na innych metalach. W zależności od tego, z jakiego metalu są takie powłoki galwaniczne wykonane możemy wyróżnić złocenie, niklowanie, chromowanie, kadmowanie lub też cynkowanie.

Na czym polega proces galwanizacji i jak jest przeprowadzany?

Do tworzenia powłok galwanicznych, konieczne jest wykorzystanie procesów zjawisk elektrochemicznych. W specjalnie przygotowanej kąpieli galwanicznej zanurzane są elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd elektryczny. Aby móc pokryć dany materiał specjalną powłoką, trzeba go dobrze do tego przygotować. Najlepiej dokładnie go oczyścić, a także zająć się jego odtłuszczeniem, gdyż w przeciwnym wypadku naniesiona powłoka nie będzie tak trwała i nie będzie odpowiednio przylegać. W taki sposób przygotowuje się materiał do elektrolizy. Tak przygotowany materiał jest następnie zanurzany w roztworze płynu elektrolitycznego. Płyn ten pozwala stworzyć specjalną powłokę ochronną, gdyż zawiera w sobie jony metalu powłokowego. Metalami powłokowymi mogą być metale, które za pewne są nam bardzo dobrze znane, a mianowicie nikiel, cynk, złoto, chrom czy też miedź. Zaraz po zanurzeniu materiału w roztworze przepuszcza się przez niego prąd stały, który powoduje, że jony metalu powłokowego zaczynają przylegać do przedmiotu. Warto też wiedzieć, że możliwe jest osadzanie na materiale więcej niż jednego metalu na raz. Na przykład powłokę mosiężną można otrzymać poprzez jednoczesne osadzanie miedzi oraz cynku.

Przyjmuje się, że powłoka, która zostanie wytworzona w efekcie takiego działania ma grubość od 0,1 do 10 nanometrów. Na to, jak gruba będzie powłoka ma wpływ prąd, który wykorzystuje się do galwanizacji – powinien mieć on odpowiednią gęstość. W przypadku, kiedy jest ona zbyt mała, powstała powłoka jest grubokrystaliczna i odwrotnie – zbyt duża gęstość powoduje powstawanie narostów, które psują estetykę produktu. Dodatkowo, na to, czy proces galwaniczny zakończy się sukcesem ma pływ skład roztworu kąpieli galwanicznej, gęstość prądu, ale też skład metali, wydajność prądowa, a także to, jaką temperaturę ma elektrolit.

Zastosowanie galwanizacji – gdzie można wykorzystać ten proces?

Z powodzeniem uda się nam znaleźć wiele zakładów, które specjalizują się właśnie w galwanizacji, a szereg przedsiębiorstw robi to na naprawdę dużą skalę. Wszystko ze względu na fakt, że galwanizacja może okazać się przydatna w bardzo wielu kwestiach. Przede wszystkim zabezpiecza ona metal, który poddawany jest elektrolizie. Dzięki temu może on lepiej dawać sobie radę przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może być bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, trwalszy, a co za tym idzie – o wiele lepiej sprawdzający się w praktyce. Wydaje się, że najlepszym przykładem jest tutaj galwanizacja stali oraz różnego rodzaju stopów żelaza. Materiały te bardzo źle radzą sobie z wilgocią i szybko pokrywają się rdzą. Dlatego też poprzez galwanizacje wydłuża się żywotność materiałów wykonanych ze stali i żelaza, które same w sobie są stosunkowo niedrogie w produkcji.

Warto też wspomnieć o tym, że różnego rodzaju materiały galwanizuje się po to, aby zwiększyć ich estetykę. Bardzo łatwo wyobrazić sobie szereg metali, które pokryte złotem lub srebrem mogą być elementem biżuteryjnym, bibelotem lub też inną, cenioną przez nas dekoracją.

Czytaj poprzedni

Przedsiębiorstwo 4.0 nowym obliczem biznesu

Czytaj następny

Mycie przemysłowe na klasę czystości