Urządzenia inspekcji optycznej dla producentów elektroniki

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Postępująca miniaturyzacja komponentów montowanych na płytkach PCB to nie tylko możliwość umieszczenia ich większej liczby na pojedynczej płytce i tworzenia dzięki temu bardziej zaawansowanych i złożonych urządzeń. Miniaturyzacja w naturalny sposób wymusza bowiem na producentach z szeroko rozumianej branży elektronicznej również stosowanie możliwie jak najskuteczniejszych metod weryfikacji wytwarzanej elektroniki i zapewnienia jak najwyższych standardów jakościowych, aby spełnić wymagania konsumentów. Pierwszy etap tego procesu stanowi zazwyczaj inspekcja optyczna.

Inspekcja optyczna – dlaczego jest ważna?

Wizualna weryfikacja jakości płytek PCB oraz zespołów elektronicznych wytwarzanych w danej firmie produkcyjnej to podstawowy typ testów, jakie przeprowadza się w branży elektronicznej. Pozwala zidentyfikować potencjalne defekty bądź zanieczyszczenia oraz usunąć je, zanim wytwarzane komponenty elektroniczne zostaną przekazane do użytkowania. Co istotne, sprawdzane jest zarówno wykonanie poszczególnych połączeń lutowniczych, jak i nałożenie pasty lutowniczej, precyzja nałożenia powłok lakierniczych, prawidłowość rozmieszczenia poszczególnych komponentów na płytce czy ewentualne omyłki montażowe.

Przeprowadzenie gruntownej weryfikacji optycznej pozwala skutecznie wyeliminować wspomniane problemy jeszcze na etapie produkcji, co przekłada się na możliwość optymalizacji kosztów zarówno w zakresie ewentualnych napraw bądź wymiany wadliwych komponentów, jak i potencjalnych strat wizerunkowych.

Urządzenia inspekcji optycznej w ofercie PB Technik

Polska firma PB Technik jest jednym z najbardziej doświadczonych i rozpoznawalnych dostawców najwyższej klasy rozwiązań dla podmiotów prowadzących działalność w branży elektronicznej. Urządzenia do inspekcji optycznej stanowią jedynie niewielki wycinek oferty firmy.

Źródło: PB Technik

Manualna inspekcja optyczna

Inspekcja optyczna metodą manualną najczęściej przeprowadzana jest w przypadku relatywnie niewielkich serii produkcyjnych bądź serii prototypowych, przy czym ma to miejsce w zasadzie wyłącznie w odniesieniu do mało skomplikowanych płytek.

W aktualnej ofercie PB Technik dostępne są urządzenia do manualnej inspekcji optycznej renomowanych światowych producentów: firm ERSA, GEN3 SYSTEMS oraz VISION ENGINEERING. Spektrum rozwiązań obejmuje m.in. zaawansowane systemy do inspekcji optycznej komponentów BGA, CSP czy Flip Chip, urządzenia do inspekcji optycznej UV, a także najwyższej jakości optyczne i cyfrowe mikroskopy stereoskopowe oraz lupy stołowe.

Automatyczna inspekcja optyczna (AOI)

Zastosowanie zautomatyzowanych systemów kontroli optycznej (AOI, z ang. Automatic Optical Inspection) na poszczególnych liniach produkcyjnych pozwala z niezwykle wysoką skutecznością wykrywać nawet najmniejsze wady bądź błędy w wytwarzanych podzespołach elektronicznych. Dzięki precyzyjnym kamerom cyfrowym oraz możliwości przetwarzania ogromnej ilości obrazów i danych w bardzo krótkim czasie, urządzenia AOI są w stanie błyskawicznie zweryfikować, czy dany podzespół bądź płytka PCB spełnia wszystkie wymagane standardy jakościowe.

Dostępne w ofercie PB Technik urządzenia AOI to najwyższej klasy rozwiązania niemieckiej firmy VISCOM AG, pozwalające uzyskać doskonałej jakości obraz w systemach inspekcji w zakresie AOI, SPI, SXI, MXI, pozwalają także na dokonywanie precyzyjnej inspekcji bondingu oraz inspekcji ochronnych powłok lakierniczych.

Źródło: PB Technik

PB Technik – polski dostawca nowoczesnych urządzeń do inspekcji optycznej

PB Technik działa na rynku nieprzerwanie od ponad 30 lat, nieustannie rozbudowując swoją ofertę o najnowocześniejsze rozwiązania najlepszych światowych producentów, a jednocześnie dbając o to, by zawsze były to produkty i urządzenia dostosowane do specyfiki krajowej branży elektronicznej. Dzięki temu klienci PB Technik mają dostęp wyłącznie do sprawdzonych produktów, które realnie spełniają ich oczekiwania.

Dostępny w PB Technik szeroki asortyment innowacyjnych urządzeń do optycznej weryfikacji jakości płytek PCB i wytwarzanej elektroniki przekłada się dla klientów firmy na możliwość optymalnego dopasowania rozwiązań do aktualnych potrzeb. W razie konieczności rozszerzenia spektrum wykorzystywanych rozwiązań technicznych czy dalszej rozbudowy posiadanego parku maszynowego eksperci PB Technik służą profesjonalnym wsparciem oraz fachowym doradztwem.

Więcej informacji o urządzeniach do inspekcji optycznej dla producentów elektroniki oraz o pozostałych produktach dostępnych w PB Technik można znaleźć na stronie internetowej firmy pod adresem https://pbtechnik.com.pl/

Czytaj poprzedni

Wielowymiarowość rozwiertaków maszynowych

Czytaj następny

Zastosowanie uszczelek silikonowych. Dowiedz się jak najwięcej