Wózek reach truck – idealny do magazynu wysokiego składowania

reach truck

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Wózki widłowe mogą służyć do realizacji różnego rodzaju zadań i być używane w wielu miejscach. Czasami mają bardzo prostą budowę i nadają się np. wyłącznie do transportu palet na niewielkie odległości. Innym razem można je nazwać maszynami do zadań specjalnych. Do tej drugiej kategorii zalicza się wózek reach truck z wysuwanym masztem, który pozwala podnosić ładunki na duże wysokości. Dowiedz się więcej.

Czym jest wózek widłowy reach truck?

Wózek reach truck to konstrukcja stworzona z myślą o magazynach wysokiego składowania, czyli takich, które są wyposażone w regały o wysokości nawet kilkunastu metrów (według polskiego prawa za magazyn wysokiego składowania uznaje się miejsce, w którym towary są przechowywane na wysokości co najmniej 7,2 m). Bezpieczne podnoszenie ładunków na takie wysokości wymaga odpowiednio skonstruowanego i niezawodnego sprzętu – to właśnie wózek widłowy typu reach truck.

Jego konstrukcja sprawia, że mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów jest w stanie ponosić palety z ciężkimi ładunkami na bardzo duże wysokości. Swoją nazwę („reach” to po angielsku zasięg lub rozciągłość) zawdzięczają wysuwanemu masztowi. Obecnie w wózkach reach truck stosuje się maszty dwu- lub trzyczęściowe z mechanizmem umożliwiającym ich przesuwanie do przodu lub do tyłu. Dzięki temu maszyna zachowuje pełną stabilność podczas operowania ładunkami na dużych wysokościach.

Wózek reach truck podczas pracy

Charakterystyczny wysuwany maszt ułatwia umieszczanie ładunków na dużych wysokościach, a także pobieranie towarów z wysokich półek. Zapewnia również niewielkiemu wózkowi reach truck stabilność nawet podczas pracy ze znaczącymi ciężarami.


Co jeszcze wyróżnia wózek widłowy typu reach truck?

Wózki reach truck są stworzone do pracy w magazynach wysokiego składowania nie tylko ze względu na swój zasięg. Ich konstrukcje są również opracowane z myślą o maksymalnej wydajności i zwrotności. Wózek widłowy reach truck zazwyczaj ma niewielkie wymiary i jest bardzo zwrotny. Stanowisko operatora jest ustawione bokiem do masztu, co ogranicza potrzebę manewrowania i upraszcza realizację wielu zadań w wąskich korytarzach pomiędzy wysokimi regałami. Uprawnienia na wózki widłowe reach truck nie różnią się od uprawnień potrzebnych do obsługi innych widlaków. Potrzebna jest licencja UDT na kategorię II WJO. Trzeba jednak zauważyć, że obsługa wózka wysokiego składowania dość znacząco różni się od obsługi innych modeli. Dlatego może być potrzebne dodatkowe szkolenie.

Wózki widłowe reach truck w przeważającej ilości są maszynami elektrycznymi (akumulatorowymi). Dzięki temu można ich bezpiecznie używać we wnętrzach. Napęd elektryczny jest też bezpieczny, cichy, wydajny, stosunkowo tani w eksploatacji i utrzymaniu. Nie wymaga częstego serwisowania i rzadko ulega poważnym awariom, dzięki czemu nowoczesne wózki reach truck są niezawodne.

Wózek reach truck – zakup czy wynajem?

Wózki widłowe typu reach truck to bardzo specyficzny sprzęt używany w specyficznych miejscach, jakimi są magazyny wysokiego składowania. Firmy korzystające z nich codziennie zazwyczaj decydują się na zakup własnych pojazdów tego typu. W niektórych przypadkach korzystniejszy może się jednak okazać wynajem długo- lub krótkoterminowy. Atutami takiego rozwiązania na pewno są niskie, przewidywalne koszty i minimalne formalności – w tym brak konieczności dbania o serwisowanie czy przeglądy sprzętu. Dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jedno jest pewne – w dobrych wypożyczalniach bez trudu znajdziesz nowoczesne wózki widłowe reach truck, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

Czytaj poprzedni

Worki filtracyjne – do czego służą?

Czytaj następny

Kiedy stosuje się nity multigrip?