Obróbka skrawaniem – czym jest i jak przebiega?

obróbka skrawaniem

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

W wielu dziedzinach naszego życia zdarza się, że potrzebujemy niewielkiej części zamiennej. Często okazuje się jednak, że ta część jest niedostępna i bardzo trudno ją kupić. Z pomocą przychodzi obróbka skrawaniem, dająca szansę na naprawdę dobre efekty. Za jej pomocą możesz stworzyć nawet najbardziej precyzyjne części samochodowe czy elementy silnika i mieć gwarancję, że będą one pasować. O czym jeszcze warto wiedzieć w kontekście obróbki skrawaniem i gdzie ten rodzaj obróbki znajduje swoje zastosowanie? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to, mówiąc inaczej, proces obróbki metalu poprzez toczenie, frezowanie, wiercenie czy gwintowanie. Do obróbki skrawaniem stosuje się narzędzia CNC o ustalonej geometrii. Obróbka skrawaniem polega na usuwaniu warstw naddatku materiału – jest to tzw. obróbka wiórowa. Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów obróbki skrawaniem. Pod kątem stopnia zmechanizowania wyróżnia się obróbkę ręczną, ręczno-zmechanizowaną, maszynową oraz obróbkę na obrabiarkach konwencjonalnych. Najnowocześniejszą formą obróbki skrawaniem jest zastosowanie obrabiarek sterowanych mechanicznie. Są to urządzenia umożliwiające niemal całkowitą automatyzację całego procesu. Obróbka skrawaniem nabrała tak ogromnej popularności z racji precyzji i dokładności, jaką zapewnia.

W zakres obróbki wiórowej wchodzą różne czynności. Wśród nich wyróżnić można frezowanie przy użyciu frezarki, toczenie, a także wiercenie. W każdym z tych przypadków konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi.W zakresie obróbki ściernej, mówimy o szlifowaniu, honowaniu czyli wygładzeniu oraz polerowaniu czyli wykańczaniu powierzchni. Obróbka stali z zastosowaniem tych metod jest łatwa i bardzo skuteczna.

Przebieg procesu obróbki skrawaniem

Przebieg obróbki skrawaniem jest zależny od typu materiału,wielkości, a także od stopnia skomplikowania poszczególnych części. Najpierw powstaje projekt, który zostaje przekazany do analizy specjalistom. Kolejnym krokiem jest zaprogramowanie pracy i jej kolejnych etapów, m.in. frezowania czy toczenia. Obróbka skrawaniem jest działaniem mocno zautomatyzowanym, jednak podlega ciągłej kontroli i nadzoru. Obróbka skrawaniem może mieć formę obróbki wiórowej – wówczas oddzielony naddatek występuje w formie spiralnych wiórów. Drugim rodzajem jest obróbka ścierna, czyli sytuacja, w której naddatek pojawia się jako sproszkowany, drobny pył. Do obróbki wiórowej konieczne jest zastosowanie narzędzi z określoną liczbą ostrzy, natomiast obróbka ścierna wymaga zastosowania takich narzędzi, jak papiery ścierne bądź pasty. Nie posiadają one w sobie zdefiniowanych ostrzy, a ich działanie jest bardzo skuteczne.

Obróbka skrawaniem CNC jest skomplikowana, ale dzięki pracy na obrabiarkach sterowanych numerycznie wszystkie działania w zakresie obróbki skrawaniem są silnie zautomatyzowane. Wysoka prędkość skrawania sprawia, że bardzo szybko można zobaczyć efekty, a powstające elementy są wyjątkowo precyzyjne i dokładne.

Główne zastosowania obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem zyskuje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy drzewnym. Mówiąc inaczej, zastosowanie obróbki skrawaniem znajdzie się wszędzie tam, gdzie potrzebne są małe, precyzyjne części zamienne. Najczęściej samo skrawanie stosuje się do modelowania brył o twardej strukturze. To doskonały sposób na szybkie stworzenie części samochodowych czy maszyn. Do jej przeprowadzenia używa się wyspecjalizowanych maszyn, których obsługa jest skomplikowana i złożona.

Czytaj poprzedni

Sprzątanie i czyszczenie obiektów przemysłowych – dlaczego warto zatrudnić profesjonalistów?

Czytaj następny

Cięcie papieru – jak to zrobić i jakie cechy posiada dobra piła