Cięcie papieru – jak to zrobić i jakie cechy posiada dobra piła

produkcja i cięcie papieru

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Wydawać by się mogło, że cięcie papieru to czynność prosta, niewymagająca większego wysiłku. W rzeczywistości aby przeciąć rolę papieru, trzeba wykorzystać zaawansowany, specjalistyczny sprzęt. Wykorzystuje się profesjonalne piły, dzięki którym możliwa jest precyzyjna obróbka. Co wyróżnia urządzenia wykorzystywane do cięcia roli papieru? Jakie wymagania muszą spełniać jakościowe maszyny? Sprawdźmy!

Cięcie papieru z wykorzystaniem zaawansowanej maszyny

Z pewnością należałoby zacząć od wyjaśnienia, dlaczego cięcie papieru może wymagać zastosowania specjalnego sprzętu. Otóż rzecz w tym, iż papier zwinięty w rolkę jest gruby, przez co staje się twardy, a tym samym trudny w obróbce. Innymi słowy, nie wystarczy pierwsze lepsze ostrze, aby przeciąć rolę. Jednocześnie w celu dalszego wykorzystania papieru zwiniętego w rolę jego przecięcie jest konieczne – to warunek dalszej obróbki materiału.

Ponadto ważną kwestią jest również sposób, w jaki zostanie przeprowadzone cięcie. Chodzi o to, w jakim stanie pozostanie materiał po wykonaniu zabiegu. Dobre piły gwarantują brak uszkodzeń. Kwestię ważnych cech dobrych urządzeń do cięcia papieru opisujemy szczegółowo w dalszej części tekstu.

Profesjonalna piła do cięcia papieru

Zastanawia Cię, jakie cechy posiada profesjonalna piła do cięcia papieru? Generalnie obecnie są to w większości urządzenia elektryczne, nieco rzadziej hydrauliczne, a jeszcze rzadziej manualne. Niemniej w obróbce niewielkich roli papieru małe piły ręczne wciąż są jeszcze czasami stosowane. Natomiast elektryczny posuw układu tnącego to prostsza i bardziej efektywna praca.

Kolejna sprawa to ułatwienia stosowane w przypadku dobrych pił do cięcia papieru. W najlepszych maszynach stosuje się stellitowane prowadnice. Ponadto w zestawie z piłą można nabyć stół obrotowy, który prowokuje rotację piły podczas cięcia. Dzięki temu cały zabieg trwa zdecydowanie krócej. Co więcej, w ten sposób udaje się oszczędzić układ tnący, tym samym wydłużając jego żywotność.

Obecnie stosuje się zarówno piły stacjonarne, jak i mobilne. Te pierwsze sprawdzają się w przypadku największych roli papieru, które wymagają zastosowania mocnego mechanizmu tnącego. Natomiast piły mobilne są nieco mniej wydajne, za to możliwe jest stosowanie ich naprzemiennie w różnych lokalizacjach. Zatem jeśli moc mobilnej piły do cięcia papieru jest wystarczająca, jak najbardziej warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Jak zacząć?

Warto wyjaśnić, w jaki sposób można przeprowadzić cięcie papieru. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup lub wynajem sprzętu od specjalisty. Na rynku działa wiele firm oferujących usługi tego typu. Zalecamy nawiązać współpracę z doświadczonym przedsiębiorstwem, które oferuje kompleksowe usługi. Poza użyczeniem piły firma powinna służyć także doradztwem w zakresie wyboru sprzętu, a także jego użytkowania. Najlepsi usługodawcy prowadzą pełne szkolenia w tym obszarze. Ponadto ważny jest serwis. Nawet najlepszy sprzęt może ulec awarii, zatem warto nawiązać współpracę z firmą, która pomoże w trudnej sytuacji, szybko przeprowadzając niezbędną naprawę.

Czytaj poprzedni

Obróbka skrawaniem – czym jest i jak przebiega?

Czytaj następny

Czym są taśmy transportujące i gdzie znajdują swoje zastosowanie?