Okulary ochronne – jak je wybrać? Dlaczego są ważne?

okulary ochronne

Praca w stolarstwie, przy spawaniu czy też w branży budowlanej wymaga odpowiednich zabezpieczeń, w tym zastosowania okularów ochronnych. Tego rodzaju odzież ochronna jest wymagana przez przepisy BHP w różnego rodzaju sytuacjach.

Okulary ochronne – w jaki sposób chronią?

Okulary ochronne przyciemniane to zabezpieczenie nie tylko przed cieczą, odpryskami, ale także przed promieniowaniem UV. Tego typu rozwiązania są stosowane między innymi na budowach, gdzie pracownik ma bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

Takie okulary są noszone przez pracownika przez większą część dnia, dlatego powinny być dobrze dopasowane i zapewniać najwyższy poziom ochrony i wygody. Co to oznacza? Konkretny model musi być dopasowany do obwodu głowy.

Jakie są istotne cechy okularów ochronnych?

Okulary ochronne powinny mieć przede wszystkim szkła odporne na zaparowanie. Istotna jest także trwałość materiału wykonania, co przekłada się na ich wytrzymałość w różnych warunkach. Niektóre modele mają także regulowane noski, dzięki którym okulary ochronne dobrze przylegają do twarzy.

Poza tym okulary ochronne, które mają regulowane oprawki, to rozwiązanie w przypadku tych pracowników budowlanych, którzy noszą okulary korekcyjne. Regulowane oprawki pozwalają dostosować okulary ochronne do ich indywidualnych potrzeb oraz zapewnić im komfort podczas codziennej pracy.

Typy okularów na budowę

Z uwagi na to, że praca w budowlance wiąże się z ryzykiem wypadku, pracownicy budowlani wymagają szczególnej ochrony. Takie okulary ochronne na budowę to nie tylko sposób na zabezpieczenie ich wzroku przed różnego rodzaju zagrożeniami, ale także szansa na poprawę jakości ich pracy.

Wśród najbardziej typowych rodzajów okularów ochronnych wymienić modele z poliwęglanowymi soczewkami. Należą one do najpowszechniejszych typów okularów ochronnych. Soczewki wyprodukowane z poliwęglanu, wyróżniają się lekkością oraz dużą odpornością na różnego rodzaju uderzenia, zarysowania oraz odpryski. Obecność poliwęglanowej soczewki to także zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, co jest istotne w miejscach, gdzie pracuje się na zewnątrz.

Na uwagę zasługują także okulary z antyodpryskowymi soczewkami. Takie soczewki są wyprodukowane z wysoce odpornego tworzywa sztucznego, a przy tym posiadają szereg cech zapobiegających parowaniu oraz zarysowaniu.

Szczególnym typem okularów zabezpieczających są te, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, a jednocześnie zabezpieczają oczy przed intensywnym światłem słonecznym. Są to okulary ochronne przyciemniane wyposażone w specjalny filtr, który ogranicza stopień przenikania promieniowania.

Jak okulary ochronne zabezpieczają wzrok pracownika?

Po okulary ochronne należy sięgać nie tylko z racji obowiązków nałożonych przepisami prawa, ale przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo.

Okulary ochronne mogą kojarzyć się na przykład z pracą przy spawaniu, gdzie iskry i odpryski mogłyby uszkodzić powierzchnię oka. Warto jednak pamiętać, że minimalizują one również ewentualne ryzyko urazu w kontakcie z pyłem i chemikaliami. Tego typu zanieczyszczenia bardzo często pojawiają się w miejscach pracy związanych z branżą budowlaną i przemysłową.

Ewentualne utrudnienia związane z korzystaniem z okularów ochronnych

Gdy pracownik działa w warunkach wilgotnych lub gorących, jego soczewki okularowe mogą parować. Utrudnia to widoczność i w zasadniczy sposób wpływa na komfort, a jednocześnie wydajność prac. Niedostatecznie twarde szkło może odprysnąć, a niedopasowane noski odsłaniać dostęp do oczu i skóry.

Co można zrobić, by uniknąć tego rodzaju problemów? Przede wszystkim należy dokonywać zakupów w odpowiednich sklepach, które oferują profesjonalną odzież roboczą.

Jak wybrać okulary ochronne?

Jak już wiemy, okulary ochronne pełnią bardzo istotną funkcję w ochronie indywidualnej pracownika i zabezpieczają go przed kontaktem z niebezpiecznymi czynnikami.

Wybierając okulary ochronne, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy spełniają europejskie normy odnoszące się do tego rodzaju produktów, między innymi normę N166, która zawiera ogólne wymagania dotyczące indywidualnych środków ochrony oczu.

Czytaj poprzedni

Siatka przemysłowa do osłony i ochrony – gdzie i dlaczego warto ją zastosować?