Przygotowanie powietrza – podstawowe informacje

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Sprężone powietrze wytwarzane przez sprężarki i kompresory wykorzystuje się w profesjonalnych układach sterowania. Zanim jednak z niego skorzystamy, musi przejść cały proces oczyszczania. Zwróć uwagę, że znajdują się w nim liczne zanieczyszczenia, które wpłynęłyby negatywnie na stan urządzeń. Na czym polega przygotowanie powietrza? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego procesu.

Przygotowanie powietrza to kilka czynności, które należy koniecznie przeprowadzić przed użyciem sprężonego powietrza w układach sterowania. Dzięki temu medium robocze jest dobrej jakości, co pozwala zachować prawidłowe działanie układu pneumatycznego. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega cały proces i po co się go wykonuje.

Sprężone powietrze – jakie zanieczyszczenia w nim występują?

Powietrze atmosferyczne jest mieszaniną gazów, w której podstawą są azot i tlen. W pneumatyce wykorzystuje się je w wersji sprężonej. Staje się wtedy czynnikiem roboczym – źródłem energii, na mocy której działają elementy sterujące i napędowe. Musisz jednak wiedzieć, że oprócz podstawowych składników, w powietrzu obecnych jest sporo zanieczyszczeń. To w głównej mierze pyły, kurz czy cząstki stałe o pochodzeniu organicznym lub nieorganicznym. Przygotowanie powietrze przed dalszym wykorzystywaniem służy ochronie elementów, przez które będzie w późniejszym czasie przechodziło.

Jakie zanieczyszczenia znajdziesz w powietrzu? Najprościej jest podzielić je na 2 grupy:

  • zawarte naturalnie w powietrzu i zasysane przez sprężarki do wnętrza,
  • generowane w procesie sprężania, które w głównej mierze pochodzą z oleju wykorzystywanego w sprężarkach tłokowych czy rdzy.

Warto także zauważyć, że zanieczyszczenia różnią się również pod względem charakteru fizycznego. To nie tylko cząsteczki stałe, takie jak pyły (m.in. smog), kurz, dym czy pyłki, ale także cząstki płynne, wśród których warto wymienić kondensat wody i oleju. Przygotowanie powietrza pozwala na usunięcie większości z nich. To ważne, bowiem w przypadku przedostania się zbyt dużej ilości do elementów pneumatyki, będą zakłócały przebieg procesów produkcyjnych czy technologicznych i mogą stać się przyczyną niewłaściwej pracy urządzeń.

Przygotowanie powietrzaPrzygotowanie powietrza

Przygotowanie powietrza – na czym polega?

Proces przygotowania powietrza musi przeprowadzić każdy przedsiębiorca, któremu zależy na tym, by na skutek obecności licznych zanieczyszczeń nie doszło do uszkodzeń wpływających niekorzystnie na działanie posiadanych urządzeń. Na czym to polega i gdzie można je zrealizować?

Przygotowanie powietrza służy stworzeniu medium roboczego o właściwej klasie czystości. To złożony proces, dzięki któremu można zyskać pewność, że układ pneumatyczny działa prawidłowo. Składa się z 4 etapów:

  • filtracji zanieczyszczeń stałych,
  • osuszenia (usunięcia wody),
  • odolejenia (usunięcia oleju czy kondensatu),
  • ustawienia prawidłowego ciśnienia w instalacji pneumatycznej (wykorzystuje się w tym celu np. regulatory ciśnienia).

Cały proces może odbywać się tuż za kompresorem w przypadku filtracji przemysłowej lub też przed układami wykonawczymi znajdującymi się w urządzeniach i maszynach wykorzystywanych w cyklu produkcyjnym. Pamiętaj, by przygotowanie powietrza przeprowadzić przy użyciu sprzętu oferowanego przez doświadczoną firmę, która na co dzień przeprowadza audyty pneumatyczne i oferuje sprawdzone rozwiązania dla przemysłu. Jedną z nich jest Inter Trade, w której znajdziesz profesjonalne zespoły przygotowania powietrza. Zatrudnieni specjaliści podpowiedzą ci, jak prawidłowo dobrać niezbędne urządzenia i co zrobić, by efektywnie usunąć zanieczyszczenia.

Przygotowanie powietrzaPrzygotowanie powietrzaPrzygotowanie powietrza

Czytaj poprzedni

Podobne zmywa podobne oraz epoksydowy długopis – podsumowanie webinrium

Czytaj następny

Czyściwo przemysłowe. Higiena i bezpieczeństwo w twojej firmie