Mimo ciężkiej sytuacji na rynku oraz spadku sprzedaży ogólnej liczby robotów notowanym na przełom roku 2019/2020, całkowita liczba zainstalowanych robotów branży przemysłowej w ostatnim roku kalendarzowym pobiła kolejny rekord. Wg. IFR do końca 2020 na świecie ma zostać zainstalowanych blisko 2 mln zespołów robotów przemysłowych. Skutki pandemii koronawirusa widoczne są dla każdej branży. Z opinii rynkowych widoczne jest jednak przysłowiowe światełku w tunelu – branża AGD wykazuje bardzo duże ożywienie. Także sektor automotive notuje lepsze wyniki niż te w połowie roku 2020. Pytanie czy jest to chwilowe przebudzenie czy może ten poziom zleceń utrzyma się. Dlaczego branża przemysłu 4.0 ma się dobrze i dlaczego stale odnosi stały sukces. Kilka argumentów poniżej.
Coraz mądrzejsze roboty
Programowanie i instalacja robotów stają się znacznie łatwiejsze. Jak to wygląda w praktyce: Cyfrowe czujniki w połączeniu z inteligentnym oprogramowaniem umożliwiają bezpośrednie metody nauczania – programowanie przez demonstracje. Zadanie, które ma wykonać ramię robota, jest najpierw wykonywane przez człowieka. Jak wygląda to dosłownie? Człowiek bierze ramię robota i ręcznie prowadzi je przez ruchy. Te dane są następnie przekształcane przez oprogramowanie w program cyfrowy ramienia robota. W przyszłości narzędzia uczenia maszynowego umożliwią robotom naukę metodą prób i błędów lub demonstracji wideo oraz samodzielną optymalizację swoich ruchów.
Współpraca z człowiekiem
Współpraca człowieka z robotem to kolejny ważny trend w robotyce. Dzięki zdolności do pracy w tandemie z ludźmi, nowoczesne systemy robotyów są w stanie dostosować się do szybko zmieniającego się środowiska. Zakres aplikacji współpracujących oferowanych przez producentów robotów stale się poszerza. Obecnie najczęściej używane są aplikacje współdzielonego obszaru roboczego. Robot i pracownik działają obok siebie, wykonując zadania po kolei. Aplikacje, w których człowiek i robot pracują w tym samym czasie na tej samej części, są jeszcze trudniejsze. Badania i rozwój (R&D) koncentrują się na metodach umożliwiających robotom reagowanie w czasie rzeczywistym. Tak jak współpracowaliby ze sobą dwaj pracownicy, zespoły badawczo-rozwojowe chcą, aby dostosowali swój ruch do otoczenia, umożliwiając prawdziwie responsywną współpracę. Rozwiązania te obejmują głos, gesty i rozpoznawanie intencji z ruchu człowieka. Dzięki dzisiejszej technologii współpraca człowieka z robotem ma już ogromny potencjał dla firm każdej wielkości i z każdej branży. Działania oparte na współpracy uzupełnią inwestycje w tradycyjne roboty przemysłowe.
Roboty stają się mądrzejsze
Programowanie i instalacja robotów stają się znacznie łatwiejsze. Jak to wygląda w praktyce: Cyfrowe czujniki w połączeniu z inteligentnym oprogramowaniem umożliwiają bezpośrednie metody nauczania, tzw. „Programowanie przez demonstrację”. Zadanie, które ma wykonać ramię robota, jest najpierw wykonywane przez człowieka: dosłownie bierze ramię robota i ręcznie prowadzi je przez ruchy. Te dane są następnie przekształcane przez oprogramowanie w program cyfrowy ramienia robota. W przyszłości narzędzia uczenia maszynowego umożliwią robotom naukę metodą prób i błędów lub demonstracji wideo oraz samodzielną optymalizację swoich ruchów.
Trend cobotowy
Współpraca człowieka z robotem to kolejny ważny trend w robotyce. Dzięki zdolności do pracy w tandemie z ludźmi, nowoczesne systemy robotów są w stanie dostosować się do szybko zmieniającego się środowiska. Zakres aplikacji współpracujących oferowanych przez producentów robotów stale się poszerza. Obecnie najczęściej używane są aplikacje współdzielonego obszaru roboczego. Robot i pracownik działają obok siebie, wykonując zadania po kolei. Aplikacje, w których człowiek i robot pracują w tym samym czasie na tej samej części, są jeszcze trudniejsze. Badania i rozwój (R&D) koncentrują się na metodach umożliwiających robotom reagowanie w czasie rzeczywistym. Tak jak współpracowaliby ze sobą dwaj pracownicy, zespoły badawczo-rozwojowe chcą, aby dostosowali swój ruch do otoczenia, umożliwiając prawdziwie responsywną współpracę. Rozwiązania te obejmują głos, gesty i rozpoznawanie intencji z ruchu człowieka. Dzięki dzisiejszej technologii współpraca człowieka z robotem ma już ogromny potencjał dla firm każdej wielkości i z każdej branży. Działania oparte na współpracy uzupełnią inwestycje w tradycyjne roboty przemysłowe.