Toyota i PGNiG będą wspólnie rozwijać technologię wodorową w Polsce

Toyota Motor Poland oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisały umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W ramach porozumienia powstanie m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.

“Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce” – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.

Ogłoszony w maju badawczy program wodorowy PGNiG obejmuje produkcję wodoru, w tym „zielonego wodoru” wykorzystującego odnawialne źródła energii, magazynowanie wodoru i jego dystrybucję, a także zastosowania w energetyce przemysłowej. Elementem programu jest także eksploatacja stacji tankowania pojazdów wodorem, która powstanie na warszawskiej Woli. PGNiG podpisało już umowę z konsorcjum polsko-brytyjskim na jej projekt i budowę.

“Eksploatacja badawczej stacji pozwoli PGNiG na zbudowanie kompetencji wodorowych w zakresie tego typu projektów. Docelowo chcemy wzbogacić naszą ofertę sprzedażową o wodór, także w zakresie paliwa napędowego dla pojazdów, co uzupełniłoby oferowane obecnie CNG i LNG, przyczyniając się do rozwoju nisko- 
i zeroemisyjnej gazomobilności w Polsce” – powiedział Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju.

Umowa buduje partnerstwo pomiędzy dwoma podmiotami biorącymi aktywny udział w tworzeniu Polskiej Strategii Wodorowej. Wspólne działanie ma doprowadzić do wprowadzenia na polski rynek wodoru jako czystego paliwa dla bezemisyjnych pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi. Wodór określany jest przez specjalistów jako paliwo przyszłości.

Toyota Motor Poland, jako polski przedstawiciel światowego lidera w zakresie rozwoju technologii wodorowej w motoryzacji, w przyszłym roku wprowadzi na rynek samochody osobowe Mirai drugiej generacji. To pierwsze masowo produkowane auto typu sedan na wodór. W stosunku do poprzedniej wersji nowa generacja samochodu z ogniwami paliwowymi ma wydłużony zasięg o 30%, co daje po napełnieniu zbiorników pojazdu zasięg w granicach 650-900 km. Tankowanie trwa zaledwie kilka minut, co sprawia, że auto jest w pełni funkcjonalne dla użytkowników, a przy tym przyjazne dla środowiska.

“W motoryzacji mamy obecnie do czynienia z rewolucją, a Toyota jako globalna marka od lat wspiera rozwój całego sektora m.in. poprzez udostępnianie patentów. Jako Toyota Motor Poland od lat należymy do liderów innowacyjności i elektromobilności. Cieszymy się, że z PGNiG jako naszym partnerem będziemy pracować nad jak najefektywniejszym wykorzystaniem wodoru na wszystkich etapach. Inżynierowie obu marek będą wspólnie brać udział w procesie projektowania i budowy stacji tankowania wodoru, a także planowaniu i przeprowadzeniu badań” – powiedział dr Jacek Pawlak, Prezes Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej, a poprzez swoje oddziały i kluczowe spółki z Grupy Kapitałowej – importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych 
i płynnych, produkcją ciepła i energii elektrycznej oraz usługami geofizycznymi 
i wiertniczo-serwisowymi. Spółki zależne i oddziały prowadzą działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Norwegii, w Pakistanie i ZEA, sprzedaż gazu w Niemczech oraz handel LNG poprzez biuro w Londynie. W ramach aktualizowanej strategii PGNiG zamierza rozwijać wykorzystanie wodoru, biometanu oraz OZE.

Toyota Motor Poland jest częścią Toyota Motor Corporation, jednego z największych koncernów motoryzacyjnych świata. Toyota jako pierwsza firma o globalnym zasięgu wprowadziła do szerokiego obrotu elektryczne samochody hybrydowe z napędem spalinowo-elektrycznym, charakteryzujące się dużym udziałem mocy elektrycznej w całości napędu. Producent wciąż poszukuje nowych rozwiązań w sferze tych technologii. Efektem tych działań jest Toyota Mirai – pierwszy masowo produkowany samochód z napędem wodorowym typu sedan, który nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, a jedynym efektem reakcji wodoru i tlenu jest para wodna.

Źródło: https://www.toyotanews.eu/pl/informacje-prasowe

Czytaj poprzedni

Zastosowanie elektrodrążarki Accutex

Czytaj następny

Jak wprowadzić Polskę na mapę elektromobilności?