Zawory pneumatyczne

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Nowoczesne zawory rozdzielające to elementy pneumatyczne mające za zadanie sterować kierunkiem przepływu czynnika roboczego w instalacji. Wykorzystuje się je w ramach układów napędowych i sterujących. Z naszego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ich podziału i poznasz wybrane zawory sterowane mechanicznie.

Zawory pneumatyczne wykorzystuje się w niemal wszystkich nowoczesnych układach stosowanych w przedsiębiorstwach z licznych gałęzi przemysłu. Ich głównym zadaniem jest kierowanie przepływem strumienia medium, czyli sprężonego powietrza – łączą lub rozdzielają drogi jego przepływu. Nasz artykuł przybliży ci ich najbardziej znany podział i pozwoli lepiej poznać zawory sterowane mechanicznie.

Podział zaworów sterujących ze względu na sposób sterowania

Zawory rozdzielające różnią się między sobą wieloma specyficznymi cechami, wśród których jednym z istotniejszych okazuje się sposób sterowania nimi. To właśnie on bowiem określa metodę umożliwiającą przemieszczanie się danego elementu. Ze względu na sposób sterowania wyróżniamy więc:

  • zawory rozdzielające sterowane ręcznie,
  • zawory rozdzielające sterowanie elektromagnetycznie (elektrozawory),
  • zawory rozdzielające sterowane pneumatycznie (otwarcie i zamknięcie możliwe poprzez wzrost lub obniżenie ciśnienia),
  • zawory sterowane mechanicznie,
  • zawory rozdzielające sterowane w sposób mieszany.

Użytkownicy dobierający zawory sterujące do swoich potrzeb powinni również wiedzieć, że różni je sposób doprowadzania czynnika roboczego do elementu sterującego. Wyróżniamy:

  • sterowanie bezpośrednie, dzięki któremu możliwe jest szybkie tempo działania i zapobieganie kontaktowi czynnika z ważnymi dla prawidłowej pracy elementami elektromagnesów, cechuje je także prosta konstrukcja;
  • sterowanie pośrednie, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie rozdzielaczy o dużej wielkości.

Zawory sterowane mechanicznie – przykładowe serie

Jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań są zawory sterowane mechaniczne. Ich głównym zadaniem jest sterowane sprężonym powietrzem o dużym ciśnieniu, więc niezwykle ważne jest, by wyróżniały się dużą wytrzymałością. Użytkownicy doceniają je także za długą żywotność i uniwersalność zastosowań.

Aby jednak zyskać rozwiązania cechujące się sprawnym, wieloletnim działaniem, konieczne jest wybranie elementów wyróżniających się wysoką jakością wykonania. Niezwykle ważne jest także to, by zawory rozdzielające były precyzyjnie dobierane. Jeśli szukasz produktów dla siebie, skorzystaj z usług firmy Inter Trade. To zespół doświadczonych specjalistów, którzy służą branżową wiedzą i umiejętnością dopasowania odpowiednich elementów do każdej instalacji. W ofercie ich sklepu znajdziesz m.in. zawory sterowane mechanicznie, których cechy wyróżniające przedstawiamy poniżej.

Zawory sterujące VM

Zawory sterowane mechanicznie z serii VM100/200 to kompaktowe rozwiązania o niewielkiej masie, które dają możliwość montażu na 4 sposoby. Istnieją także dwie opcje wyprowadzenia przewodów, a cechami charakterystycznymi są zróżnicowane opcje modułu zespołu napędowego i łatwe wymienianie go.

Zawory sterujące VFM

Oferta firmy Inter Trade obejmuje również  zawory sterowane mechaniczne 5/2 z serii VFM. Są kompaktowe i dostępne w dwóch wersjach: z suwakiem z uszczelnieniem lub z suwakiem metalowym. Wyróżniają je duży przepływ i duża częstotliwość cykli.

Zawory sterujące z serii VZM

Użytkownicy mogą zdecydować się również na sterowane mechanicznie zawory 5/2 i 5/3 z serii VZM. Cechuje je kompaktowa budowa i dostępność w kilku wersjach: z suwakiem metalowym i suwakiem z uszczelnieniem elastycznym. Można sterować je na kilka sposobów lub wyposażyć w zewnętrznie zasilany pilot.

Czytaj poprzedni

Zastosowania podnośników koszowych w przemyśle!

Czytaj następny

Sprzątanie i czyszczenie obiektów przemysłowych – dlaczego warto zatrudnić profesjonalistów?