Zrobotyzowana obróbka frezarska odpowiedzią na oczekiwania współczesnego przemysłu

frezowanie

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Automatyzacja procesów produkcyjnych, wiążąca się z dużą precyzją, powtarzalnością, wysoką efektywnością oraz możliwością wykonywania pracy w systemie ciągłym, stanowi kluczowy aspekt wymagany we współczesnym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Tylko w ten sposób może ono stać się konkurencyjne i inwestować w swój dalszy rozwój. Już od dziesięcioleci roboty przemysłowe wspierają realizację powyższych założeń, stając się nieodłącznymi elementami infrastruktury kolejnych sektorów produkcyjnych. Już nie tylko procesy przenoszenia, spawania, cięcia czy paletyzacji poddane zostały pełnej automatyzacji. Coraz częściej zakłady produkcyjne poszukują takich rozwiązań m.in. dla zaawansowanego frezowania detali.

Nowe możliwości

Choć zrobotyzowane frezowanie nie jest jeszcze powszechnym sposobem wytwarzania, to jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że roboty przemysłowe stanowią obecnie o wiele tańszą i bardziej wydajną alternatywę dla tradycyjnego frezowania. Zautomatyzowana obróbka frezarska zapewnia zupełnie nowe możliwości tworzenia dużych i skomplikowanych elementów. W zasadzie nieograniczony zasięg działania oraz elastyczność pracy sprawiają, że roboty mogą obecnie z powodzeniem konkurować ze standardowymi obrabiarkami CNC.

Zastosowanie zrobotyzowanego frezowania

Technologia zrobotyzowanego frezowania sprawdza się zawsze tam, gdzie priorytetem jest efektywność i powtarzalność wykonania, na przykład podczas frezowania 3D w piankach, drewnie, styropianie czy tworzywie sztucznym. Co więcej, cała konstrukcja zajmuje znacznie mniej miejsca niż standardowe stanowiska do frezowania.

Ze względu na specyficzne wymagania i niektóre ograniczenia tej technologii zrobotyzowane frezowanie stosuje się najczęściej w zakresie obróbki elementów wykonanych z materiałów łatwo skrawalnych, które nie wymagają najwyższej precyzji.

Z uwagi na o wiele mniejszą sztywność robotów w porównaniu do obrabiarek CNC, a także małe moce wrzecion, roboty, póki co, bardzo rzadko wykorzystuje się do obróbki frezarskiej twardych materiałów. Budowane są jednak wciąż nowe rozwiązania, które zapewniają coraz szerszy wachlarz zastosowań robotów w procesie frezowania. Dla przykładu, aby przyspieszyć całą czynność i obejść ograniczenia mocy wrzeciona podczas frezowania kamienia, wykorzystywane są dwa roboty lub przezbrajane jest jedno urządzenie – najpierw instalowana jest odpowiednia piła do cięcia, a następnie robot otrzymuje specjalną głowicę frezującą. Pojawiają się również rozwiązania, w których wrzeciono o dużej mocy jest nieruchome (zabudowane w korpusie), a przemieszczaniem obrabianego elementu zajmuje się robot.

Podstawowe korzyści, jakie zapewnia zrobotyzowane frezowanie:

  • zwiększona wydajność produkcyjna
  • wysoka ergonomia pracy
  • odsunięcie pracowników od wykonywania prac ręcznych
  • duża precyzja i powtarzalność wytwarzanych elementów
  • pełna kontrola i możliwość regulacji parametrów pracy robota
  • optymalizacja kosztów
  • oszczędność czasu pracy

Niezbędna jest odpowiednia synergia

Zrobotyzowane frezowanie daje możliwość tworzenia w materiale skomplikowanych i sporych gabarytowo kształtów. Pozwala na to właściwa komunikacji robota z systemem CAD/CAM. Oprogramowanie generujące ścieżki dla pracy urządzenia jest podstawowym czynnikiem determinującym oczekiwany efekt końcowy. Dodatkowo roboty frezujące oferują o wiele większą elastyczność niż ma to miejsce w przypadku metod konwencjonalnych. Bez większych problemów można dokonać ustawień robota tak, aby sprostał on produkcji każdego rodzaju elementów.

Czytaj poprzedni

Sklep z akcesoriami do izolacji – Twój partner w pracy

Czytaj następny

CNC – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych