Czym jest PCB?

pcb

Postęp techniczny sprawił, że urządzenia elektroniczne stały się podstawa codziennego życia. Nie wyobrażamy sobie już domu bez komputera, drukarki, telewizora, mikrofalówki czy lodówki. Niezbędny nam jest telefon, laptop, tablet, czytnik ebooków czy słuchawki bezprzewodowe. Niewiele osób zastanawia się jednak, co sprawia, że tak potrzebne sprzęty działają i jaki element ich konstrukcji jest najistotniejszy.

  1. Co oznacza skrót PCB?
  2. Do czego wykorzystywany jest PCB?
  3. Jakie są rodzaje PCB?

Przyjrzyjmy się elementowi, który jest niezbędny w każdym urządzeniu elektronicznym i sprawia, że mogą one funkcjonować.

Co oznacza skrót PCB?

Pcb co to takiego nie każdy wie. Nic zresztą dziwnego – ta niewielka część znajduje się wewnątrz większości urządzeń elektronicznych codziennego użytku. Pomimo tego, że nie jest widoczna, pełni jednak bardzo ważną rolę. PCB to skrót angielskich słów „Printed Circuit Board”, które w tłumaczeniu oznaczają zwrot „obwód drukowany”. Obwód drukowany PCB jest niewielką płytką, która wykonywana jest z odpowiedniego materiału izolacyjnego. Na płytce znajdują się połączenia elektryczne. Na powierzchni obwodu drukowanego znajdują się połączenia i elementy elektroniczne. Ten niewielki element jest niezbędny do prawidłowego działania większości urządzeń, które są używane przez ludzi codziennie. Obwód drukowany dawniej produkowany był ręcznie, wykorzystując kable. Niestety, płytki te nie były zbyt wydajne i nie pracowały skutecznie. W późniejszych latach, dzięki opracowaniu automatycznego montażu jakość PCB znacznie wzrosła i pozwoliła na szersze ich wykorzystywanie.

Do czego wykorzystywany jest PCB?

Printet Circuit Board wykorzystywany jest w wielu elementach elektronicznych. Swoje zastosowanie znalazł w sprzętach codziennego użytku, czyli sprzętach RTV i AGD. Ponadto, PCB znaleźć można w zabawkach elektronicznych czy sprzętach, takich jak telewizor, komputer czy tablet. Jednak obwód drukowany wykorzystywany jest także w innych urządzeniach, które nie są stosowane przez każdego człowieka codziennie. Niektóre z nich to na przykład systemy monitoringu czy nawigacji oraz systemy oświetlenia. Co więcej, PCB używane jest także w lotnictwie, energetyce, medycynie, przemyśle motoryzacyjnym, a nawet przemyśle wojskowym!

Jakie są rodzaje PCB?

Obwód drukowany produkowany jest w kilku różnych wersjach, które różnią się od siebie przeznaczeniem. Przede wszystkim dzieli się je na płytki jednostronne, dwustronne oraz wielowarstwowe. Płytki jednostronne są zdecydowanie najtańsze oraz, co za tym idzie, nie nadają się do wykorzystywania w skomplikowanych układach. Płyty dwustronne są zasadniczo bardziej trwałe. Posiadają połączenia elektryczne po obu stronach. Pojawiają się także płytki wielowarstwowe. Ich główną cechą jest skomplikowana budowa i kształt stosu. Dla amatorów, w celach samodzielnego montażu najlepiej sprawiają się tak zwane płytki uniwersalne. Tego rodzaju obwody nie wymagają specjalnego projektu lub produkcji, dzięki czemu można je bardzo szybko wykorzystać.

Obwód drukowany, czyli PCB to niewielki, ukryty, lecz niezwykle ważny element każdego elektronicznego urządzenia. Dzięki niemu telewizor czy komputer mogą sprawnie działać. Warto zainteresować się wnętrzem sprzętów, ponieważ dzięki temu wzrasta świadomość na temat otaczającego świata. Co więcej, dzięki temu szansa samodzielnego naprawienia urządzenia jest znacznie większa. Obwód drukowany to istotna część większości sprzętów codziennego użytku, który wpływa na ich sposób działania.

Czytaj poprzedni

Przegląd taryf energii elektrycznej – oferta dla domu

Czytaj następny

Czy faktycznie widać gdy kłamiemy