Przegląd taryf energii elektrycznej – oferta dla domu

prąd - światło

W najbliższych latach należy spodziewać się raczej podwyżek cen energii elektrycznej aniżeli ich obniżenia. W związku z tym wiele osób poszukuje bardziej dopasowanych do siebie taryf, które pozwolą zapłacić mniej i utrzymać w ryzach rachunki za prąd. Zobacz, która z taryf okaże się odpowiednia i adekwatna do Twoich codziennych nawyków i aktualnej sytuacji życiowej.

Taryfa G11 – całodobowa i niezmienna stawka prądu

Jeżeli nie masz stałych godzin wykonywania obowiązków domowych i zależy Ci na niezmiennej stawce, zdecyduj się na taryfę G11. Wiąże się ona z identycznymi stawkami za energię elektryczną przez okrągłą dobę. Będzie ona odpowiednia w przypadku tych domowników, którzy wykorzystują energię elektryczną na własne, podstawowe potrzeb, a także ogrzewają dom w sposób inni niż prądem. Taryfę tę docenią ci użytkownicy, którzy nie mają swoich szczególnych preferencji i nie chcą żadnych skomplikowanych sposobów rozliczenia z dostawcą prądu.

Taryfa G12 – dwie strefy czasowe

W przypadku użytkowników, którzy ogrzewają dom energią elektryczną, dobrym rozwiązaniem może okazać się taryfa g12. Składa się ona z dwóch stref czasowych: tańszej i droższej. Tańsza obowiązuje w godzinach nocnych. Rozwiązanie to może służyć z powodzeniem również tym osobom, które mają elastyczny czas pracy lub chwilowo nie pełnią obowiązków zawodowych. Mogą wówczas gotować lub prać, korzystając z niższych stawek za prąd. Strefa dzienna, związana z wyższymi stawkami za energię elektryczną, dotyczy 14 godzin w ciągu doby. Natomiast strefa nocna, tańsza, obejmuje 10 godzin w ciągu doby. Pierwszych osiem godzin dotyczy okresu pomiędzy godziną 22:00 a 7:00, gdy z prądu korzysta mniej odbiorców. Kolejne dwie godziny dotyczą okresu od 13:00 do 17:00. Ta taryfa może być odpowiednia w przypadku tych osób, które w dni robocze przebywają dużo poza domem i ogrzewają dom energią elektryczną.

Taryfa G12w – tańszy prąd w soboty, niedziele i święta

Ta taryfa opiera się na zapewnieniu niższych stawek weekendowych oraz w dni świąteczne. To idealna opcja dla osób, które wykonują obowiązki domowe w okresie sobót, niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy. Taryfa G12w będzie też odpowiednia w przypadku tych użytkowników, którzy wodę, ale też cały dom ogrzewają przy użyciu energii elektrycznej.

Podsumowując, bardziej elastyczne formy rozliczenia pomagają wielu gospodarstwom domowym oraz ich domownikom zoptymalizować wysokość rachunków za energią elektryczną. Warto rozeznać się w aktualnej ofercie dostawcy prądu, aby wybrać taryfę skrojoną pod własne potrzeby.

Czytaj poprzedni

Smart City Opole 2020-2030

Czytaj następny

Czym jest PCB?