Czym spowodowany jest obecny deficyt palet euro?

paleta

Od przełomu 2019 i 2020 roku na wielu rynkach wystąpiły zmiany, które nie były do przewidzenia. Producenci byli zmuszani do podnoszenia cen swoich produktów niekiedy z tygodnia na tydzień z powodu rosnących kosztów zewnętrznych. Taka sytuacja dotknęła również niszowej branży jaką jest produkcja palet drewnianych, tzw. europalet.

Braki europalet w sklepach

Europalety wykorzystywane do transportu materiałów są objęte systemem kaucyjnym na podobnych zasadach jak np. koncernowe szklane butelki. Ten model jest powszechnie znany, natomiast nie każdy miał możliwość korzystać z niego jeśli chodzi o palety euro. Przy zakupach materiałów na paletach, doliczona jest nam pewna kwota, którą możemy odzyskać, jeśli oddamy palety do sprzedawcy. Mają oni obowiązek przyjąć je z powrotem, więc taki zwrot nie przysparza problemu. Problem z dostępnością pojawia się jednak, gdy kupujący palet drewnianych nie zwracają, a do tego doprowadziły zawirowania na rynku budowlanym. Po sprzedaży towarów palety nie wracały do sprzedawców.

Zdolność produkcyjna palet drewnianych

Na rynku globalnym istnieje wielu producentów palet euro. Starali się oni jak najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku na ten produkt, jednak nie do obejścia jest zdolność produkcyjna przedsiębiorstwa, czyli maksymalna możliwa produkcja. Nowe lub odświeżane przez producentów palety euro były dostarczane na rynek w dużych ilościach i są nadal, jednak w wielu regionach okazuje się to być niewystarczającą ilością.

Koszt surowców

W 2020 roku znacząco wzrosła cena drewna, które jest głównym surowcem w procesie produkcji palet euro. Używane europalety stały się wtedy pożądanym towarem, by po odnowieniu przez producenta mogły trafić z powrotem na rynek. Tutaj znaczącą rolę odgrywają skupy palet drewnianych, od których producent palet odkupuje je właśnie do odświeżenia i przywrócenia na rynek. Podnosząc ceny, wstrzymali oni przepływ używanych palet i nadal ma to wpływ na ich obecny deficyt na rynku. Cena świeżego drewna nie pomogła producentom palet.

Spekulacje

Palety typu euro posiadane przez skupy i mniejszych handlarzy stały się też obiektem spekulacji. Tak jak mieszkania kupowane są w celach inwestycyjnych, tak samo oni przetrzymywali je, aby producent palet drewnianych nie mógł ich odkupić, co biorąc pod uwagę wcześniej omówione czynniki doprowadzi do wzrostu ceny tych używanych. Porównując do mieszkań cena jest wielokrotnie niższa, jednak posiadając je w tysiącach, 10% wzrost ceny potrafi wygenerować znaczący zysk.

Gdzie kupić palety drewniane?

Sytuacja okresowo zmienia się i wygląda ona też inaczej w zależności od regionu. Hurtownie raczej trzymają posiadane palety euro dla swoich potrzeb, a produkcja palet euro tylko delikatnie wyhamowała. Producent palet powinien znaleźć zawsze dla nas pojedyncze sztuki, a większa ilość palet drewnianych zapewne będzie dostępna w kilka dni od zamówienia. Spadające ceny na rynku budowlanym spowodowały też, że osoby które miały kupiony towar, a razem z nim palety euro, ruszyły z pracami i te palety wrócą na rynek. Warto jednak pamiętać, że nieprzewidywalne sytuacje mogą znowu namieszać na rynku, szczególnie tak niszowym jakim jest rynek palet drewnianych.

Czytaj poprzedni

Środki smarne stosowane w przemyśle

Czytaj następny

Zastosowania podnośników koszowych w przemyśle!