Wentylacja w zakładzie przemysłowym

wentylacja przemysłowa

Hale fabryczne oraz linie produkcyjne to miejsca, gdzie gromadzi się para wodna, kurz, a także inne zanieczyszczenia. Te wszystkie czynniki są nie tylko szkodliwe dla pracowników wykonujących swoje obowiązki przy stanowiskach pracy, ale również mogą być przyczyną awarii maszyn lub nawet iskrą, wywołującą pożar. Z tych powodów, w tego typu obiektach należy zainstalować system wentylacji, który rozwiąże problemy związane z czystością powietrza.

Podstawowe rodzaje wentylacji

Wyróżniamy trzy podstawowe systemy wentylacji przemysłowej:

  • naturalna, gdzie powietrze przemieszcza się samoczynnie poprzez odpowiedni układ drzwi i okien,
  • mechaniczna, w której ruch powietrza, a często świeży nawiew inicjowany jest przez urządzenia mechaniczne,
  • wentylacja hybrydowa, czyli połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Instalacja odpowiedniej wentylacji jest zależna od rodzaju produkcji, intensywności tworzenia się zanieczyszczenia, a także konieczności przebywania tam pracowników.

Wentylacja zakładu przemysłowego

Rolą wentylacji zainstalowanej w zakładzie przemysłowym jest ciągła wymiana powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych głównie do użytku pracowników. Czyste powietrze, wolne od pyłu, odpowiednio dotlenione, odgrywa również ważną rolę środowiskową dla pracujących maszyn i urządzeń. Wszelkie zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mogą bowiem stanowić zagrożenie dla ich pracy i być przyczyną częstych przestojów z powodu usterek. Z tego powodu, sprawna wentylacja to podstawa dobrze funkcjonującego zakładu przemysłowego.

Wentylacja linii produkcyjnej

Każde stanowisko pracy, wchodzące w skład linii produkcyjnej, powinno być dobrze wentylowane ze względu na możliwość powstawania podczas obróbki materiałów często trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Obecny w powietrzu kurz, szkodliwe gazy lub ostre odłamki obrabianych metalowych części, są zagrożeniem dla pracownika obsługującego dane urządzenie. Wentylacja linii produkcyjnej umożliwia pozbycie się niepożądanych substancji i odpadów produkcyjnych w sposób szybki i bezpieczny.

Czytaj poprzedni

Oczyszczanie ścieków przemysłowych

Czytaj następny

Wywiad Industrie Network- Adrianna Paroń