Zastępcza sprężarka śrubowa

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Większość zakładów, które korzystają z takich urządzeń jak sprężarki śrubowe, decyduje się na produkcję sprężonego powietrza z jedynie drobnym naddatkiem. Wydaje się, że taka ilość gromadzona na potrzeby produkcyjne jest w zupełności wystarczająca. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię z nieco szerszej perspektywy.
Zapasowa sprężarka śrubowa to inwestycja, która może się sprawdzić na przykład w przypadku konieczności dokonaniu przeglądu. Dzięki temu produkcja sprężonego powietrza nie zostanie wstrzymana.

Czym jest zastępcza sprężarka śrubowa?

Można powiedzieć, że posiadanie dodatkowego urządzenia to zupełnie inne podejście do produkcji sprężonego powietrza i zagadnienia utrzymania ruchu. Zastępcza sprężarka śrubowa nie jest urządzeniem, które będzie włączane w celu chwilowego zwiększenia ilości produkowanego sprężonego powietrza. W założeniu nie ma też służyć jako sprężarka używana rotacyjnie, na zmianę z innymi urządzeniami. Ma być to zabezpieczenie dla zakładu produkcyjnego na niespodziewane wypadki, które mogłyby zaburzyć ciągłość pracy.

Wykorzystanie urządzenia zastępczego

Należy odpowiedzieć na pytanie – w jakich sytuacjach potrzebna może być zastępcza sprężarka śrubowa? Przede wszystkim ma służyć jako swoiste „koło zapasowe”, czyli zadziałać w przypadku niespodziewanej awarii urządzenia używanego jako podstawowe. Inną sytuacją może być przeprowadzenie koniecznego przeglądu sprężarki w momencie, gdy niemożliwe byłoby jej wyłączenie ze względu na trwającą produkcję. Dodatkowo, zapasowa sprężarka śrubowa może się przydać, gdy dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo zwiększy zapotrzebowanie na sprężone powietrze tak, że wykonanie kolejnego niespodziewanego zlecenie byłoby niemożliwe.

Jak zaopatrzyć się w sprężarkę zastępczą?

Jeśli dany zakład postanowi wyposażyć się w zastępcze kompresory śrubowe, będzie miał przed sobą trzy rozwiązania.
Pierwsze a nich to wynajem sprężarki od firmy, która się tym zajmuje. Należy jednak pamiętać, że gwarantowana musi być natychmiastowa dostawa urządzenia, by maksymalnie zminimalizować czas przestoju w pracy urządzeń. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że awarie kompresorów śrubowych mogą zdarzyć się również w nocy, weekendy, bądź święta.

Drugim rozwiązaniem jest zakup własnej sprężarki śrubowej o charakterze urządzenia zastępczego. Jest to być może większa inwestycja, ale posiadanie zapasowej sprężarki sprawi, że zakład będzie gotowy na każdą przykrą niespodziankę i możliwe będzie natychmiastowe podjęcie kroków w celu utrzymania produkcji.

Rozważyć warto też trzecie rozwiązanie. Eksploatowany dotychczas kompresor śrubowy, która nadal jest w pełni sprawny, ale z powodu rozwoju zakładu zastąpiony został nowym modelem, również może posłużyć za urządzenie zastępcze.

Czy zastępcze sprężarki śrubowe są warte inwestycji?

W wielu branżach koszty związane z przestojem w produkcji mogą być bardzo wysokie. Wynajem takich urządzeń jak sprężarki śrubowe jest pod wieloma względami wygodny, ale nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, że urządzenie zostanie dostarczone na czas.
Posiadanie sprężarki zastępczej jest niezbędne, jeśli chcesz, by twój zakład produkcyjny odznaczał się niezawodnością.

Czytaj poprzedni

Elementy manipulacyjne i części maszyn. Gdzie je kupować w Polsce?

Czytaj następny

Jaka jest rola stacji demontażu pojazdów?