Zastosowanie pomp ciepła w domach i przemyśle

pompy ciepła

Zastosowanie pomp ciepła w przemyśle oraz domach jednorodzinnych z roku na rok staje się coraz popularniejsze. W zależności od wybranego rozwiązania pompa może wykorzystywać ciepło gromadzone w powietrzu, wodzie lub w gruncie. Ten sposób na pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej i dodatkowo ogrzewania domu jest najoszczędniejszy spośród wszystkich innych metod dostępnych na rynku. Pompy ciepła w pełni wykorzystują energię odnawialną, zatem jest to rozwiązanie ekologiczne, a ekologia jest niezwykle ważna dla przedsiębiorców.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła zostały podzielone ze względu na źródła pozyskiwania ciepła, zatem wyróżniamy pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne.
Najczęściej wykorzystywane są pompy gruntowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich źródłem ciepła jest grunt. Instalacja jest wykorzystywana do ogrzewania domu, jak i wody w domach jednorodzinnych. Jej wysoka efektywność sprawia, że pompa z powodzeniem może stanowić jedyne źródło ogrzewania. Niestety jest jeden warunek, jaki musimy spełnić, montując pompę gruntową – powierzchnia działki musi być duża.

W Polsce znacznie rzadziej montujemy pompy wodne. Co prawda, one również charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością energetyczną, ale niestety generują bardzo wysokie koszty inwestycyjne. Ich źródłem jest ciepła woda płynąca, a więc niestety nie możemy zamontować takiego urządzenia w każdym miejscu na ziemi. W związku z tym lepszy rozwiązaniem okaże się wybór powietrznych pomp ciepła. Ich popularność każdego roku znacząco wzrasta, między innymi dlatego, że do ich montażu nie są potrzebne duże nakłady finansowe. Pompy powietrzne można wykorzystywać w każdych warunkach, ale nie mogą one zostać jedynym źródłem ogrzewania nieruchomości. Budynek należy wyposażyć w dodatkowe źródło ogrzewania, które zastąpi pompę podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak działa pompa ciepła oraz z czego się składa

Pompy ciepła są stosunkowo prostymi urządzeniami, które składają się z kilku głównych elementów. Pierwszym z tych elementów jest wymiennik, który ma za zadanie pozyskiwać ciepło – w zależności od rodzaju pompy, wymiennik może pobierać ciepło z wody, gruntu lub powietrza. Kolejnymi elementami są: sprężarka i kolejny wymiennik, który z kolei oddaje ciepło pozyskane przez pierwszy wymiennik. Czwartą część urządzenia stanowi zawór rozprężony. Mechanizm każdej pompy działa bardzo podobnie, wykorzystując bardzo ciekawe zjawisko związane z gazami. Mówiąc w skrócie – urządzenie wymusza ciągły przepływ z obszaru o niskiej temperaturze, do obszaru o najwyższej temperaturze.

Gdzie najlepiej sprawdzają się pompy ciepła?

Oczywiście na początku, gdy na rynku zaczęły pojawiać się pompy ciepła, montowano je zazwyczaj w domach jednorodzinnych. Obecnie urządzenia te, coraz częściej znajdują swoje zastosowanie w branżach przemysłowych. Najczęściej są to pompy gruntowe, zdecydowanie rzadziej używa się pomp powietrznych. Dobór odpowiedniej pompy zależy przede wszystkim od potrzeb danego klienta oraz jego możliwości. Jak w wielu przypadkach, tak i tu nie ma uniwersalnego schematu, czy rozwiązania, który sprawdzi się w każdych warunkach i maksymalnie wykorzysta wszystkie dostępne możliwości.

Pompy ciepła wykorzystywane w przemyśle zazwyczaj pełnią dwie funkcje – ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Urządzenie powinno posiadać odpowiednio dobraną automatykę, którą swobodnie można sterować z każdej części budynku. Dodatkowo cały system musi zostać tak zaprojektowany, aby w razie awarii móc sprawnie i szybko usunąć usterkę. Zatem nim zdecydujemy się na zakup pompy, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego handlowca, który nie tylko wybierze dla naj najlepszą opcję, ale również poprawnie zaprojektuje całą instalację, zgodnie z wszystkimi wymogami. Co więcej, dobrze dobrana instalacja i oczywiście prawidłowo zamontowana, pozwoli na znaczne obniżenie dotychczasowych rachunków za ogrzewanie. Wiele gmin i miast oferuje dotację na montaż pomp cieplnych, ponieważ jest to powiązane z energią odnawialną, czyli dobrze nam znana ekologią.

Czytaj poprzedni

Wywiad Industrie Network- Adrianna Paroń

Czytaj następny

Wywiad Industrie Network- Sebastian Bensch