Promocja firmy w internecie w czasie kryzysu

stop kryzysowi w czasie koronawirusa

Ogromna konkurencja na rynku sprawia, że bez odpowiedniej promocji ciężko o sukces w biznesie. Zaniedbania w tym zakresie, a w szczególności brak wcześniejszych działań mających na celu zwiększenie widoczności i rozpoznawalności firmy w internecie, są szczególnie widoczne podczas kryzysu na rynku. Odpowiednio przeprowadzane kampania reklamowe, obecność w social mediach, a w szczególności pozycjonowanie firmowej strony zwiększają rozpoznawalność przedsiębiorstwa oraz jego produktów i usług.

Promocja firmy w czasie kryzysu

Kryzysy na światowych rynkach zawsze są zwykle zaskoczeniem dla większości firm. Brak odpowiedniego przygotowania sprawia, że w czasie każdego kryzysu część firm niestety upada. Odpowiednie korzystanie z możliwości promocji oraz wykorzystanie słabości konkurencji może jednak sprawić, że firma po kryzysie wyjdzie nawet silniejsza.

Możliwości promocji firmy

W dobie Internetu możliwości promocji firmy są dużo większe niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dodatkowo nakłady finansowe jakie trzeba ponieść, aby dotrzeć do dużej grupy odbiorców również znacząco spadły. W XXI wieku dobrze zarządzana, nowoczesna firma nie może działać bez obecności w Internecie. Część zarządzających jednak cały czas pomija ten aspekt. Jeśli sam prowadzisz firmę – wykorzystaj słabość innych i postaw na jej promocję. Posiadanie własnej strony internetowej czy obecność w social mediach to wręcz obowiązek.

branding

Firmowa strona internetowa

W pierwszej kolejności przedsiębiorstwo powinno zacząć od założenia własnej strony Internetowej. Ważne żeby wyglądała ona schludnie i profesjonalnie. Do jej stworzenia można użyć narzędzi dostępnych w internecie, kreatorów stron, czy systemów cms, jak np. WordPress. Oczywiście najlepiej wykonanie strony zlecić agencji reklamowej, czy zdolnemu freelancerowi, ale w czasie kryzysu z powodzeniem możemy stworzyć taką stronę we własnym zakresie. Na początku, na stronie, warto zamieścić informacje o ofercie produktowej, usługowej oraz dane kontaktowe. W późniejszym czasie stronę można rozbudować o np. blog czy sklep internetowy.

Pozycjonowanie strony firmowej

Bardzo ważnym aspektem jest również pozycjonowanie strony internetowej. Rzadko kiedy zdarza się, że nasza firma jest jedyną na rynku o danym profilu działalności. Jeśli chcemy, aby użytkownicy w łatwy sposób odnaleźli nasze dane w Internecie, musimy skupić się na pozycjonowaniu strony. Większość użytkowników podczas wyszukiwania w Google sprawdza tylko pierwsze kilka linków. Jeśli nasza firma nie znajdzie się wśród nich, to szanse że użytkownik wejdzie na naszą stronę znacząco maleją. Pozycjonowanie stron jest to długotrwały i skomplikowany proces, warto zwrócić się do specjalnej agencji SEO w celu wykonania analizy słów kluczowych i pomoc w promocji firmy. W czasie kryzysu, kiedy potrzebujemy szybkich efektów i widoczności w wyszukiwarce, można pójść na skróty i uruchomić kampanię płatnych linków google ads. Trzeba jednak pamiętać, że koszty takiej reklamy mogą być stosunkowo wysokie.

Promocja firmy w social mediach

Social media są używane przez ogromną liczbę ludzi na całym świecie. Z najpopularniejszego tego typu serwisu – Facebooka w październiku 2019 roku tylko w Polsce korzystało około 18,3 miliona osób. Na całym świecie jest to ponad 2,5 miliarda osób. Firmowy profil prowadzony w atrakcyjny sposób może dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców.
Do głównych zalet social mediów należy możliwość interakcji pomiędzy przedsiębiorstwem, a użytkownikami. Na firmowym profilu można organizować konkursy, pisać posty związany z działalnością firmy, jak również umieszczać informacje o swojej ofercie. Jeśli prowadzimy firmowego bloga, warto linki do artykułów umieszczać w social mediach. Dodatkowo można zachęcić użytkowników do dyskusji. Każdy komentarz, czy reakcja na nasz post zwiększa zasięgi, dzięki czemu strona naszej firmy trafia do szerszego grona odbiorców.

social media

Społeczności w social mediach

Wiele firm decyduje się również na samodzielne założenie grup tematycznych nawiązujących do profilu swojej działalności. Dzięki temu możemy skupić wokół firmy grono osób o zainteresowaniach z nią związanych. Udzielanie się w dyskusjach jak np. udzielanie porad sprawi, że będziemy postrzegani w roli ekspertów. Ważne jest, aby nie wykonywać marketingu i promocji w sposób nachalny. Użytkownicy mediów społecznościowych są bardzo wyczuleni na tego typu zachowania i może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Agencje social media i reklamowe

Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie prowadzić profil firmowy warto skorzystać z agencji social media lub agencji reklamowej. Są to specjalne firmy, które zajmują się przygotowaniem strategii promocji firmy. Większość tego typu firm zajmie się również całym procesem promocji. Pozwoli to przedsiębiorcy zaoszczędzić czas i skupić całą uwagę na zarządzaniu firmą w trudnym czasie.

Czytaj poprzedni

Wywiad Industrie Network- Sebastian Bensch

Czytaj następny

Czy przystajesz na rozwiązanie drugiej kategorii?