Smart City Opole 2020-2030

Webinarium Technologiczne Koła Inżynierów WSB Opole

Rozmowa z Prezydentem Opola Panem Arkadiuszem Wiśniewskim organizowana przez Wyższą Szkołę Bankową Wydział Ekonomiczny w Opolu oraz Koło Inżynierów przy WSB Opole.

Koło Inżynierów przy WSB Opole wraz z Uczelnią zorganizowały bardzo ciekawy webinar, którego gościem specjalnym był sam Prezydent Opola Pan Arkadiusz Wiśniewski. Rozmowa dotyczyła miasta, a tytuł webinarium brzmiał „Smart City Opole 2020-2030”.

Wydarzenie odbyło się 18 maja 2021 na jednej z platfrom on-line. Wśród uczestników pojawiły się władze uczelni WSB w Opolu Pani Dziekan dr Katarzyna Mizera, Kanclerz Pani Małgorzata Jagusch oraz liczne grono wykładowców oraz studentów.

Moderatorami spotkania byli studenci Koła Inżynierów: Adrianna Paroń, Cezary Brzozowski oraz Bartosz Janiuk. Koordynatorem Koła Inżynierów jest dr inż. Paula Pypłacz.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski ze studentami Koła Inżynierów na spotkaniu w Opolskim Ratuszu
Prezydent Arkadiusz Wiśniewski ze studentami Koła Inżynierów na spotkaniu w Opolskim Ratuszu

Podczas webinarium uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wygląda proces zarządzania miastem z punktu widzenia koncepcji smart city. W którym miejscu było Opole dziesięć lat temu i jakie są plany na rozwój miasta na rok 2030. Temat intersujący nie tylko dla studentów kierunków inżynierii , ale także z punktu widzenia mieszkańców miasta.

Koncepcja inteligentnego miasta (smart city) zakłada wykorzystanie w zarządzaniu nowoczesnych technologii, co w założeniu ma poprawiać jakość życia jego mieszkańców. Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (machine learning). Wszelkie ułatwienia w komunikacji publicznej (znaki świetlne i sygnały, elektryczne autobusy, tablice informacyjne przy przystankach, biletomaty), inteligentne parkingi, nowoczesne ścieżki rowerowe z oświetleniem i bezpieczną okolicą to znamiona smart city.  Koncepcji, w którą niewątpliwie Opole zaczyna się wpisywać.

Pojęcie Internet rzeczy (IoT), które jest na czasie brzmi bardzo poważnie. Rozumiemy pod tym m.in. cyfrowych asystentów, którzy pomogą znaleźć drogę w mieście, ustalić termin spotkania czy po prostu są interaktywną zabawą dla mieszkańców miasta. To również inteligentne lampy miejskie, czujniki, termostaty i kamery monitoringu. Gdy całość współgra z infrastrukturą oraz budynkami – mamy do czynienia z otaczającą nas sztuczną inteligencją…

…ale żeby nie było tak, że w Opolu otacza nas sama nowoczesna technologia. Nic bardziej mylnego. W Urzędzie Miejskim czuć klimat Starego Miasta Opole. Studenci Koła Inżynierów podczas wizyty (tydzień przed webinarium) w Opolskim Ratuszu, zostali przyjęci tradycyjną kawą i (!) zdrowymi przekąskami. Prezydent Miasta postawił na zdrowy styl życia w Ratuszu, rezygnując z ciastek na rzecz świeżych warzyw i owoców. Proste rozwiązania są najlepsze i także wpisują się w koncepcję smart!

Pan Prezydent Arkadiusz Wiśniewski bardzo ciekawie i wyczerpująco przedstawił podczas webinarium swoją koncepcję smart city Opole oraz realizacje w ostatnich latach:

  • 40 skrzyżowań inteligentnych w mieście,
  • światłowody nadające pęd przepływowi informacji między głównymi urzędami,
  • Centrum Zarządzania Ruchem przy ul.Pileckiego,
  • czy Centrum Usług Wspólnych
  • oraz Centrum Usług  Publicznych (budowa vis a vis budynku szkoły WSB w Opolu), to główne projekty zrealizowane przez miasto Opole, które usprawniają życie mieszkańcom miasta.

Jakie wyzwanie czekają miasto w zakresie nowoczesnych technologii oraz rozwoju koncepcji smart city? Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wymienił m.in. synchronizację urzędów w zakresie projektów e-obywatel oraz ideę e-urzędów (ze szczególnym uwzględnieniem NZOZ), dalszą poprawę infrastruktury drogowej oraz smart-rozwiązania komunikacji zbiorowej. Gdyby do tego Odra Opole w niedalekiej przyszłości awansowała do Ekstraklasy!-dodał na koniec spotkania.

Cezary Brzozowski

———————————-

Arkadiusz Wiśniewski – rocznik 1978, wykształcenie wyższe, studia MBA na UE we Wrocławiu. Prezydent Opola od 2014 roku. W 2020 r. odznaczony przez Wyższą Szkołę Bankową Wydział Ekonomiczny w Opolu „Złotym Papirusem” w dowód wdzięczności i uznania za owocną współpracę pozwalającą na realizację inicjatyw łączących środowisko biznesu z akademickim.

dr inż. Paula Pypłacz – Koordynator Koła Inżynierów oraz menedżer kierunku inżynieria zarządzania w WSB w Opolu. Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Ekspert zarządzania procesami w administracji publicznej. Współpracuje z firmami z sektora MSP.

Fot.na stronie dzięki uprzejmości UM Opole.

Czytaj poprzedni

Na czym polega proces relokacji maszyn?

Czytaj następny

Przegląd taryf energii elektrycznej – oferta dla domu